דף הבית מדריכים משאריות עץ לספסל חצר – המדריך המלא

משאריות עץ לספסל חצר – המדריך המלא

אחד התחביבים האהובים עלי מכל הוא לקחת שאריות של עץ וליצור מהם דברים חדשים. לרוב אלו דברים פשוטים, פרקטיים שניתן להשתמש בהם ביום יום. לי אישית יש כלי עבודה די מקצועיים שמאפשרים לבצע את מרבית העבודות הנדרשות. יש חשיבות רבה להיות בעלי ידע ויכולת אך ללא ספק כלי עבודה הם החלק הארי שבעניים מכיוון שגם בעלי ידי זהב יתקלו בבעיה רצינית כשר יצטרכו לנסר לוח עץ.אחד התחביבים האהובים עלי מכל הוא לקחת שאריות של עץ וליצור מהם דברים חדשים. לרוב אלו דברים פשוטים, פרקטיים שניתן להשתמש בהם ביום יום. לי אישית יש כלי עבודה די מקצועיים שמאפשרים לבצע את מרבית העבודות הנדרשות. יש חשיבות רבה להיות בעלי ידע ויכולת אך ללא ספק כלי עבודה הם החלק הארי שבעניים מכיוון שגם בעלי ידי זהב יתקלו בבעיה רצינית כשר יצטרכו לנסר לוח עץ.

אחד התחביבים האהובים עלי מכל הוא לקחת שאריות של עץ וליצור מהם דברים חדשים. לרוב אלו דברים פשוטים, פרקטיים שניתן להשתמש בהם ביום יום. לי אישית יש כלי עבודה די מקצועיים שמאפשרים לבצע את מרבית העבודות הנדרשות. יש חשיבות רבה להיות בעלי ידע ויכולת אך ללא ספק כלי עבודה הם החלק הארי שבעניים מכיוון שגם בעלי ידי זהב יתקלו בבעיה רצינית כשר יצטרכו לנסר לוח עץ.

אני אספר לכם כאן על האופן בו לקחתי שאריות של עץ גושני בגדלים שונים ו 2 לוחות עץ שלא הוקצעו ויצרתי מהם ספסל לחצר.

ראשית כל ההכנות

מאוד חשוב להיות סגורים על התוצאה הנדרשת, במקרה שלנו אני מאוד רציתי ספסל עץ לחצר על מנת שאוכל לשבת עליו בבוקר שאני שותה את הקפה שלי. כל השאר זה כבר שילוב של מקצועיות, כלי עבודה טובים וזמן פנוי. השלב הראשון בהכנת הספסל הוא לקחת את כל חומרי הגלם שהיו לרשותי ולראות כיצד אני משלב אותם או משתמש בהם ליצירת הספסל. אלו היו 2 לוחות עץ לא מהוקצע באורך של כ 2 וחצי מטר כל אחד קורה גושנית בגודל 20X20 סנטימטר ושאריות של קורה 10X10 ס"מ שארית ממעקה עץ שבניתי.

כעת ניסיתי לסדר את החלקים בצורה כזו שאוכל לקבל מושב, משענת גב ורגליים. לאחר שראיתי כי ה 20X20 מספיק ליצירת 2 רגלים אחוריות וה קורה של 10X10 ליצירת רגליים קדמיות כל מה שנותר הוא לעבד את העץ עם כלי עבודה ולשלב ולהרכיב הכל יחד.

הכנת כלי עבודה מתאימים

כפי שציינתי כלי עבודה טובים ושים לנו את עיקר העבודה. ואני מקפיד על כלי עבודה איכותיים על מנת שאוכל ליצור ולבנות בנוחות ואיכות. כלי העבודה שבהם השתמשתי ליצירת הספסל שלי הם מסור ג'קסאו, מסור עגול גירונג, מברגה, מקדחה, מקדחי עץ וברגים וכמובן משחזת זווית עם רפידות ליטוש גס ועדין כלי עבודה אלו חייבים להיות איכותיים ביותר מכיוון שאני משתמש בהם די הרבה ביצירות העץ שלי.

 

 

הכנת חלקי הספסל

החלק אולי הכייפי ביותר מלבד הצביעה הוא הכנת החלקים השונים שבסופו של יום ישתלבו יחד לספסל אחד. בעזרת הגיקסו ניקית את הלוחות משני הצדדים והורדתי את החלקים עם השברים קיבלתי לוח נקי באורך של 2ץ2 מטר, הלוח השני היה קצת פחות יפה ולאחר ניקיון הקצוות קיבלתי 1.8 מטר מיד הבנתי שהלוח הארוך יותר יהיה המושב ואילו הלוח הקצר יותר ישמש אותי כמשענת. מה שנותר לי לעשות הוא לבצע הכנות לברגים כלומר קידוחים ומן הסתם כלי העבודה לשם כך היא המקדחה, עם מקדח בקוטר 4 מילימטר עשיתי הכנות לברגים בכל צד. את הלוח של המושב חיברתי בעזרת זוויות לרגליים כלומר לקורות העץ וכך עשיתי גם למשענת הגב. כעת כבר הספסל נראה כמו ספסל ומה שנותר הוא לשייף, ללטש ולצבוע.

הכנת הספסל לצבע

כמו שאמרתי אחרי הרכבת החלקים של הספסל צריך לצבוע אותו. הצבע נותן לנו 2 דברים, הראשון יופי – עץ צבוע הוא יפה יותר. הדבר השני הוא הגנה מפני מזיקים, מים וכדומה. לפני הצביעה צריך להכין את העץ כלור לשייף אותו ולהחליק אותו על מנת שיהיה נעים למגע. כלי עבודה אידאלי לליטוש שאני מעדיף הוא משחזת זווית שעליה אני מרכיב דסקיות ליטוש עם בד שמיר. התוצאה מדהימה, לא חלק ואחיד אלא חלק בנגיעות המרקם נותן מראה כפרי ומיוחד. הליטוש נעשה ב 2 שלבים, הראשון על ידי דיסק ליטוש גס והשני עם דיסק ליטוש עדין.

לאחר הליטוש התזתי מים על מנת להוציא את כל שבבי העץ והאבק. לאחר ייבוש מלא הספסל מוכן לצבע. אני לא אוהב לצבוע עם מברשת אלא עם סמרטוט ישן, ככה אני חוסך בצבע והצבע נספג טוב יותר בעץ. ההמלצה שלי שאת הצבע יש למרוח רק פעם אחת, ככה הגוון אינו כהה מידי והתוצאה סופית היא שניתן לראות את העץ, העיניים שלו והמרקם של הליטוש בצורה יפה ומיוחדת.

לפניכם התוצאה הסופית, מוזמנים לשפוט.