דף הבית הקשר בין מסכות מגן להגנה בפני וירוסים

הקשר בין מסכות מגן להגנה בפני וירוסים

בני אדם נדבקים במחלות בכמה דרכים כאשר הנפוצות שבהן הן הידבקות על ידי מגע או אוויר. מסכות מגן מאפשרות הקטנת הסיכוי להידבקות במחלות כאלו. הדבקה באוויר מתרחשת כאשר אתם נמצאים בקרבה לאדם נגוע והוא משתעל או מתעטש ובגדול פולט חלקיקי טיפות זעירות הנישאות באוויר.

בני אדם נדבקים במחלות בכמה דרכים כאשר הנפוצות שבהן הן הידבקות על ידי מגע או אוויר. מסכות מגן מאפשרות הקטנת הסיכוי להידבקות במחלות כאלו. הדבקה באוויר מתרחשת כאשר אתם נמצאים בקרבה לאדם נגוע והוא משתעל או מתעטש ובגדול פולט חלקיקי טיפות זעירות הנישאות באוויר. הטיפות הללו אינן מרחפות באוויר מכיוון שגודלן יותר מ 5 מיקרון ולכן הן בפועל ניתזות מהחולה החוצה ונוחתות על האדם בסביבה הקרובה או על משטח שאדם אחר נוגע בו בידיו ואד נניח מכניס אוכל לפיו. אולם אם אותו רסס הניתז מאדם חולה נוחת על משטח כזה או אחר והוא מכיל את הנגיפים כאשר הנוזלים ברסס – באותם טיפות יתאדה הנגיפים יהיו יותר קטנים מ 5 מיקרון ואז הם כן יוכלו להניע את עצמם למרחק של כמה מטרים ואף להישאר באוויר לזמן ממושך מאוד של כמה שעות. לחלקיקים אלו קוראים אירוסול. הפועל היוצא הוא שגם אם יש לכם מסכות מגן עדיין אין הבטחה שאתם חסינים בפני הידבקות או הדבקה של אחרים ולא דווקא כי אתם לא נוקטים אמצעי הגנה אלא בגלל הסביבה שלכם.

איך בכל זאת נמנעים או מקטינים את הסיכוי להדבקה?

על מנת להימנע מהדבקה או הידבקות מומלץ לנקוט באמצעי מניעה וזהירות כגון לבישת מסכות מגן, הימנעות מהימצאות בסביבה צפופה, שטיפת ידיים בסבון באופן יסודי, שיעול או התעטשות אל ממחטה או מרפק ובכלל שמירה על היגיינה כללית. קל וחומר הימנעות מסביבת חולים. מסכות מגן אולי עוזרות למנוע את הפצת הנגיפים אך ארגון הבריאות העולמי כלל אינו ממליץ עליהן יתרה מכך מי שבאמת צריך את אותן מסכות הם פרמדיקים, רופאים, מנתחים וכל מי שי שלו מגע ישיר עם חולים מכל סוג, מטרת מסכות מגן היא להגן על החולה שלא ימשיך ויפיץ את הנגיפים וגם על האדם בסביבה על מנת שלא ישאף את אותם אירוסולים או טיפות המכילות נגיפים.

סוגי מסכות מגן נפוצות

יש כמה קבוצות של מסכות מגן שניתן להבדיל ביניהם בצורתם החיצונית ובייעוד שלהן. יש את מסכות האב"כ אלו מיועדות לסינון חומרי ביולוגים כימיים, מסכות אלו מצוידות במסנני פחם פעיל חיצוניים הניתנים להחלפה. יש מסכות לחלקיקים ההבדלים ביניהן ברמת הסינון, חלקן מיועדות לאבק, אירוסולים, נגיפים ועוד מסכות אלו מכסות באופן מושלם את הפה והאף ומונחות על הפנים באופן שהן אוטמות חדירה מבחוץ של חלקיקים. האחרונות הן מסכות רופאים / מנתחים אלו מסכות חד פעמיות מבד היעילות בעיקר לחלקיקים של 5 מיקרון ומעלה ההגנה שלהן חלקין מכיוון שבניגוד למסיכות החלקיקים הם אינן מהודקות לפנים ונגיפים יכולים לחדור פנימה מהצדדים. אם תשאלו מה רמת ההגנה בני נגיף הקורונה הרי שאין נתון ודאי המעיד כי אותם מסכות מגן באמת מונעות או עוזרות למנוע, אך ללא ספק מקטינות את הסיכוי.